Ako si vybrať fotografa pre váš veľký deň?

Plánujete svadbu a prišiel čas na výber fotografa? Ste na správnom mieste. 

Výber fotografa je veľmi dôležitý. Je to predsa Váš veľký deň a myslím si, že každá z Vás ho chce mať perfektne zachytený. Väčšina fotografov má svoj štýl úpravy, jedinečný prejav a spôsob prezentovania. Je preto dôležité, aby Vám fotograf, ktorého si vyberiete sedel s vyššie spomenutými bodmi. Zároveň by ste mali pri jeho výbere pozerať na to, ako na investovanie do vašich spomienok, ktoré Vám zostanú už navždy. Chcete predsa, aby vaša svadba bola zachytená čo najlepšie, aby tam boli zachytené tie hlavné momenty, ale aj tie, ktoré možno počas svadby ani neevidujete a neskôr sa nad nimi pousmejete.

Začneme od základov. Väčšina párov má stanovený finančný limit, ktorý chce na fotografa, prípadne celú svadbu minúť. Je to bežná vec. Podľa môjho názoru práve fotograf a kameraman predstavujú jednu z najdôležitejších súčastí svadby. Z toho dôvodu je dôležité nenechávať si ich výber na poslednú chvíľu. Na základe mojich skúseností by som povedala, že správny čas, kedy začať hľadať fotografa je približne rok pred svadbou. V prípade, že si výber fotografa necháte na poslednú chvíľu, môže sa stať, že vami vybraný profesionál nebude dostupný.

Pred začiatkom plánovania svadby je dobré mať určený finančný strop, aby ste vedeli kde sa môžete pohybovať, ktorý fotograf Vám cenovo do rozpočtu zapadá, a ktorý naopak nie. Čo je ale z môjho pohľadu dôležitejšie ako cena za fotografa, je jeho štýl úpravy. Predsa len je to Váš veľký deň a keď už si fotografa platíte, predpokladám, že chcete byť spokojní aj s výslednými fotografiami.

Základné kritéria:

  • Štýl úpravy
  • Cena
  • Rozsah služieb
  • Dostupnosť
  • Prístup

Moja rada pre Vás, ako postupovať pri výbere

Pred výberom fotografa si spravte malý prieskum. Skúste si prejsť portfólia fotografov, ktorí Vás zaujali na prvý pohľad, napríklad aj prezentovaním sa na sociálnych sieťach alebo na webe. Keď budete mať tento zoznam hotový, zamerajte sa na štýl úpravy, ktorý jednotliví fotografi ponúkajú. Prejdite si ich galérie a vyselektujte tých, ktorých štýl úpravy Vás zaujal. Následne po tomto výbere prejdite na cenník. Niektorí fotografi majú svadobné balíky zverejnené na svojich weboch, iných je potrebné kontaktovať.

Nezľaknite sa, ak musíte fotografa kontaktovať kvôli cenovej ponuke. Nie je to záväzné. S jednotlivými balíkmi je spojený aj rozsah služieb, ktoré sú do daného balíka zakomponované. Spomínaný rozsah služieb je taktiež kľúčový. Skúste si pred výberom fotografa stanoviť čo od neho očakávate. Môže ísť o fotenie svadby od príprav po čepčenie alebo o formu akou chcete fotografie dostať, (Stačia Vám v elektronickej forme alebo chcete aj vytlačenú verziu?) prípadne koľko fotografií očakávate a podobne. Ak v uverejnenom cenníku nenájdete odpovede na Vaše otázky spýtajte sa priamo fotografa. Nie je chybou, ak kontaktujete naraz viacerých fotografov. Môže sa stať, že niektorí z Vami vybraných profesionálov bude mať termín už obsadený. Aby ste predišli dlhej konverzácií, ktorej výsledkom budem obsadenosť Vášho termínu, upresnite termín hneď na úvod. V neposlednom rade (last but not least) je potrebné, aby Vám fotograf sedel aj z hľadiska jeho prístupu. To znamená, že by ste mali byť stotožnení s ním ako osobou, ktorá bude Vašou pravou rukou počas celého dňa, a ktorá prispeje k výnimočnosti Vášho veľkého dňa.

Prajem veľa šťastia pri tejto ťažkej úlohe. Verím, že Vám tento článok pomôže so správnym výberom!

Zdieľať článok: